אחרי שלוש שבועות של שתיית 114 מ"ל מיץ אלוורה ביום, היא הבחינה שעורה משתפר. אחרי ששה שבועות שהכאבים, אי הנוחות והעוויתות של IBS השתפרו באופן דרמטי. "חשבתי שאולי זה משהו אחר, אז הפסקתי עם המיץ לכמה ימים, והתסמינים חזרו מייד." היא אומרת "זה היה חייב להיות משקה האלוורה, למרות שאין לי מושג איך זה עובד."


תסמונת "המעי הרגיז" IBS ואלוורה

אלוורה - בשבילי זה טוב!  

 נכתב על ידי אמבר קוואן -  התפרסם ב"טיימס הלונדוני ב 12.2.2005

אלוורה - צמח בעל תכונות ריפוי
שינה לחולת תסמונת  המעי הרגיז את החיים.

רובנו מקבלים את ההנאות הקטנות של החיים כמובן מאליו: חופשות, ארוחות עם חברים, כוס יין. אבל, עבור כריסטין שטל, 46, אפילו הנסיעה בבוקר לעבודה דרשה שעות של הכנה ולחץ. "הייתי מכוונת את השעון המעורר שלוש שעות לפני זמן היציאה מהבית" היא אומרת. "אף פעם לא הייתי יודעת אם אתעורר עם עצירות או שלשול. תמיד פחדתי שהעוויתות במעיים יתרחשו במהלך הנסיעה לעבודה וזה יהיה אסון כי ברכבת אין שירותים".

שטל סבלה מסינדרום המעי הרגיז (IBS) יותר מ 10 שנים, מצב שהיא חושדת שנגרם בגלל הלחץ בעבודתה בניהול בנק. זה היה גרוע מאוד במהלך השבוע, למרות שגם בסופי השבוע הסימפטומים כ"כ החלישו אותה, שגם חיי החברה שלה נפגעו. 

"הייתי נמנעת מלצאת לארוחות כי מזון עשיר ומתובל ואלכוהול היו מציתים את המצב" היא אומרת. לפי ארגון ההתנדבות למען IBS הבריטי, יותר מאחד מכל שלושה בריטים סובל מ IBS במהלך חייו. חוץ מעצירות ושלשול יש רשימה מבהילה של סימפטומים משניים שכוללת נפיחות, כאבי בטן, עוויתות, sluggishness, וכאבי ראש.אחרי 5 שנים בהן ביקרה שטל שוב ושוב אצל רופא המשפחה, היא הופנתה לבית חולים לבדיקות, אבל אז ה IBS כבר גרר גם שלפוחית רגיזה שהשאיר אותה "מטפטפת כרונית".

"הכדורים משחררי השרירים שהם רשמו לי כדי להפסיק את העוויתות המעי, גרמו בעיות בשלפוחית השתן וההיפך." היא אומרת" כל העניין היה פשוט מביך מדי. אנשים לא מבינים עד כמה זה יכול להשפיע על החיים שלך." היא התרגלה לחיות עם שתי ההפרעות, נצמדה לדיאטה תפלה, ולקחה טבליות מנטה ותוספי סיבים כדי להתמודד עם העוויתות. 

זה היה לפני 4 שנים שהיא גילתה לראשונה את מוצרי FLP כשהרופאה הכללית הורתה לה לשתות ג'ל אלוורה בגלל מחלת עור שלא הייתה קשורה לעניין. "לקחתי סטרואידים כדי לטפל בעור שלי במשך 20 שנה, אז הרופאה שאלה אותי אם חשבתי אי פעם לנסות משהו טבעי." שטל אומרת. "כשהיא הזכירה אלוורה חשבתי שהיא השתגעה. חשבתי שזה רק לסבון."

משקה האלוורה הוא מיצוי של הג'ל שנמצא בתוך העלים העבים והבשרניים של הצמח שלכאורה בעלי יכולות אנטי דלקתיות ורפואיות חזקות. הרופאה של שטל חשבה שזה יוכל אולי להקל על בעיית ה IBS והעור של שטל. "היא אמרה לי שזה יכול לעזור לכל דבר שמסתיים ב –tis" שטל אומרת. 

אחרי שלוש שבועות של שתיית 114 מ"ל ביום, היא הבחינה שעורה משתפר. אחרי ששה שבועות  שהכאבים, אי הנוחות והעוויתות של IBS השתפרו באופן דרמטי. "חשבתי שאולי זה משהו אחר, אז הפסקתי עם המיץ לכמה ימים, והתסמינים חזרו מייד." היא אומרת "זה היה חייב להיות משקה האלוורה, למרות שאין לי מושג איך זה עובד."  "מאז, היא במשטר קבוע, שותה מנה כפולה של המשקה בטעם אשכוליות לפני ארוחה, אבל מעבר לזה חיה " חיים לגמרי נורמליים ". קארי ויין חזרו לתפריט, כמו גם אירועים חברתיים ספונטניים. 

שטל נדהמה כל כך מהתוצאות עד שהפכה מעין שגרירה של המשקה ולהוטה להפיץ את הדברים לאלו שנבוכים לדבר על בעיית ה IBS  שלהם. "ברגע שהתחלתי לספר לאנשים שמצאתי משהו שעוזר, נדהמתי לגלות לכמה הרבה יש אותה בעיה," היא אומרת. "אני בטוחה שאם יותר חולים היו יודעים על האלוורה וההשפעות שלו, תהיה לזה השפעה משמעותית על איכות חייהם."

היא מאמינה שהדבר הטוב ביותר במרפא הטבעי החדש היא שאין לו תופעות לוואי. "לכל מי שיש את אותה בעיה אני מציעה תנסו - אתם לא יכולים להפסיד. זה שינה את חיי, פשוטו כמשמעו."

מה ההוכחות שואל ד"ר טובי מורקוט

האם אלוורה יכול לטפל ב IBS? לאחרונה יש מאמץ מחקרי לבדיקה האם אלוורה משפיע על IBS, אבל רק התחלה של עדויות קליניות שזה אכן המצב.  מחקר על 50 אנשים בבית הספר לרפואה של בית החולים סנט ג'ורג' בשנת 2002 מראה שאלוורה יכול לשפר תסמינים בחולים שלא מגיבים לטיפול קונבנציונלי. כריסטין שטל טוענת ששום תרופה למעשה לא עזרה לה, כך שהיא יכולה להתאים לקבוצה זו של אנשים. זה מבטיח אבל רחוק מלהיות חד משמעי. 

אבל, האם זה טוב למחלות מעיים אחרות? יש רמיזות שזה יכול לשמש כמשלשל ואולי לעזור במחלת Crohn, אבל הנתונים הכי טובים הם לגבי מחלת הקוליטיס (כיב במעי הגס), אשר, בדומה ל  Crohn כולל דלקת במעיים. ניסוי קליני שנעשה לא מזמן – פורסם בשנה אחרונה ובדק 44 אנשים- מראה ששתייה של ג'ל אלוורה פעמיים ביום משפרת את מצב חולה הקוליטיס בהשוואה לחולים ששתו פלסבו. החוקר המוביל, דיויד רמפטון, פרופסור לגסטרואנטרולוגיה באוניברסיטת המלכה מרי בלונדון, אומר התוצאות מעודדות אבל נזהר מלהסיק מסקנות. 

אז, האם אלו חדשות טובות ל IBS? יש שני מצבים מאוד שונים. נטען שאלוורה עוזר בדלקתיות בקוליטיס ובמחלת Crohn. אחת ההגדרות של IBS היא שאין סימן ויזואלי למחלה ולכן אין דלקת שהאלוורה יכולה להרגיע. 

האם לאלוורה יכולות להיות השפעות אחרות? שטל מצאה את מחלת ה IBS מאוד מדכאת, ומאמינה שהג'ל שיפר את מצבה. ייתכן שעצם השתייה של המשקה מרגיעה אותה ולכן גם את התסמינים מהם היא סובלת. תגובות